Students of the Month for March 2024

The list of students of the month has been posted!

Belmont Hills Elementary School “STARS”

Kindergarten: Izan Paredes Solana, Elise Narewski, Caleb Didukh, Michael Milligan
First Grade: Anthony Diegidio, Mason Zhao, Izabella Williams
Second Grade: Madelyn Sullo, Anastasia Robakidze, Yousef Ahmad, Emily Allen, Roman Abreu
Third Grade: Gulwarin Hussain, Kylie Francis, Chris Geonnotti, Lucas Anderson
Fourth Grade: Lucas Robison, Peyton Madison, Gavin Klein, Nevaeh Parson
Fifth Grade: Laiba Naseem, Abdusole Rustamov, Chloe Pikovsky, Ava Tressler
Sixth Grade: Kaden Smith, Mason Robison, Travis Hines

Cornwells Elementary School Students of the Month

Kindergarten: Kylie Kelly
First Grade: Johnathon Bowman
Second Grade: Briget Zavala-Trigueros
Third Grade: Liliana Comuso
Fourth Grade: Amyra Patel, Sophie Zhang
Fifth Grade: I’aylah Lewis
Sixth Grade: Aline Alvarez-Gregorio

Samuel K. Faust Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Alexandria Guadarrama, Jordan Cipollone, Jaina Washington, Ryan Tansey
First Grade: Byron Paredes Aguilar, Melanie Gregorio, Leah Nava
Second Grade: Allison Rodriguez Ruiz, Anna Sofia Pulido Quintero, Ethan Lopez
Third Grade: Vihan Popli, Zeba Maliha, Ellison Zinchuk, Nicolas Echeverria Gerson
Fourth Grade: Karen Merchan, Yulissa Campos-Sanchez, Briana Rodriguez
Fifth Grade: Iker Guaman Guaman, Makula Camara, Hitarth Patel, Justin Heister
Sixth Grade: Avan Rutland, Marco Castro, Grace DeWhea

Benjamin Rush Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Estella Delvalle, Zubayr Dilshodov, Allen Martinez-Chilel
First Grade: Steven Infante, Maryanne Ruiz Medina, Kritaj Sutaria
Second Grade: Kiwana Dublin, Jaxon Hammond, Evelyn Sanchez Matute
Third Grade: Daniella Canty, Pal Patel, Addison Soltis
Fourth Grade: Francis-Liam Tyler, Luis Cortes
Fifth Grade: Aniyah Blount-Marsh, Daivik Gandhi,
Sixth Grade: Montez Ellzy, Persephone Hazlett

Russell C. Struble Elementary School “CHAMPS”

Kindergarten: Arhaan Ahsan
First Grade: Summer Stachowicz
Second Grade: Evania Ipe
Third Grade: Angelina Arriaga
Fourth Grade: Kayli Estrada- Guerrrero
Fifth Grade: Andrew Deleon
Sixth Grade: Mackenzie Pressler
Special Areas (Gym): James Schriver

Valley Elementary School “Leadership Awards”

Kindergarten: Alexandra Bennett, Georgia Bittle, Robert Samuels
First Grade: Teagan Achuff, Ethan Kpodi, Christian Padilla-Gonzalez
Second Grade: Nicholas Fiore, Teagan Gonzalez, Neev Joshi, Michael Realdine
Third Grade: Maci Esposito, Nicole Hurtado-Ruiz, Aubrey Lindenmuth, Bilal Nasher
Fourth Grade: Caitlin Duban, Jason Halikias, Ryleigh Wolford
Fifth Grade: Aaron Cofone, Nathan Hearn, Peyton Holmes, Shivay Kaka, Maya Sanghavi
Sixth Grade: Anthony Keller, Alexis Mavroudis, Jack Smith
Related Arts: Maryann Ablaberdieva (Computers), Zoe Heim (Art), Juliet Judge (Library), Jonathan Lober (Gym), Ean Thomas (Music)

Robert K. Shafer Middle School

Aryan Amin
Mohamed Mahmoud
Karlianys Morales
Danylo Petryshyn
Brody Armstrong
Kerry Castro
Addyson Siegrist
Carmelo Stephens
Selena Torres

Cecelia Snyder Middle School

Jason Austria
Erin McCaffrey
Taseem Islam
Gracie Rigle
Robert Gremmel
Adrianna Rudnitskas
Piper Griffiths
William Trumpfheller

Bensalem High School

Veronica Lennon
Brianna Tomlinson
Milce Findley
Abigail Nanakobi
Antonio Bey
Amanda Drinhouser
Abhi Patel
Vanessa Ibarra-Soto
Sophia Lang

Leave A Reply

Bensalem Weekly Logo

Bensalem Weekly is the go-to local resource for the Bensalem Township community. From entertainment, food, Bensalem news, education, and more, Bensalemweekly.com will be a central hub for delivering information and initiating important conversations within the community.